15 اسفند, 1396

عوامل موثر در انتخاب سیستم تهویه ساختمان

عوامل موثر در انتخاب سیستم تهویه ساختمان

 

طراحان در هنگام طراحی سیستم­های تهویه مطبوع ساختمان گزینه­ های مختلفی را برای انتخاب پیش رو دارند که انتخاب یکی از این سیستم­ها کار آسانی نیست. نظرات صاحبان پروژه برای انتخاب و نصب تجهیزات و همچنین هزینه ­های کارکرد سیستم باید در هنگام طراحی لحاظ گردد. طراح باید عملکرد، ظرفیت، قابلیت اطمینان و همچنین محدودیت­های فضا را در هنگام طراحی سیستم مورد توجه قرار دهد. خطوط کلی زیر انواع مختلف تجهیزات و کاربردها، محدودیت­ها و موانع استفاده از آنها را شرح می­دهد.

کاربری ساختمان

طراح باید در هنگام انتخاب تجهیزاتی که در طرح استفاده خواهد کرد،کاربری ساختمان را مد نظر قرار دهد. در ساختمانهای اداری که بطور روزانه مورد استفاده قرار می­گیرند، عموما تجهیزات از نوع پایانه ­های فن دارهستند. در فضاهایی که در ارتباط با هوای بیرون هستند معمولا از پایانه ­های فن دار همراه با گرمکن های کمکی (گرمایش مکمل) استفاده می­شود. استفاده از این سیستم برای فضاهای انفرادی دارای سهولت بسیار زیادی بوده و همچنین اجازه می دهد که سیستم مرکزی در زمانهای غیر اداری خاموش بماند. در زمانهای غیر اداری که پرسنل حضور ندارند پایانه­ های فن دار بدون کمک سیستم تهویه مرکزی دمای فضا را در حد قابل قبولی نگه می­دارند.

اندازه ساختمان

در ساختمان­های بزرگ سیستم­های تهویه مرکزی حجم زیادی از هوا را به نواحی مختلف با نیازهای حرارتی متفاوت  می­رساند. فضا­های داخلی ممکن است اصلا نیازی به گرمایش نداشته باشند. بنابراین این فضاها را می­توان یا با واحدهای تک کاناله و یا با پایانه­های فن­دار بدون المانهای حرارتی مجهز نمود. اگر ساختمان در نواحی استوایی واقع شده باشد در ناحیه ­های بیرونی ممکن است به گرمایش با المان الکتریکی یا آب گرم نیاز باشد. در ساختمان­هایی که مالک تمایل زیادی به کاهش هزینه دارد ، معمولا از پایانه­ های حجم متغیر فن­ دار سری استفاده می­شود بطوریکه فشاراستاتیکی در کانال کمتر از 5/0 اینچ آب ( 125 پاسکال) می­باشد. در فضاهای داخلی این نوع ساختمان ها نیز ممکن است نیاز به استفاده از پایانه های فن­ دار باشد. معمولا در بخش­هایی که با بیرون در ارتباطند از پایانه ­های فن­ دار موازی استفاده می­شود و در بخش­های داخلی ساختمان از واحدهای تک کاناله استفاده می­شود.

عوامل موثر در انتخاب سیستم تهویه ساختمان

محدودیتهای صوتی

انتخاب تجهیزات مناسب و محل نصب آنها در استودیو­های خبری، سالن­های تئاتر و کتابخانه­ ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر در اینگونه فضاها از پایانه­ های حجم متغیر هوا فن­ دار استفاده شود، تست صدای تجهیزات بسیار ضروری است.

فاکتورهای محیطی

فاکتورهای محیطی شامل شرایط هوای داخل و خارج ساختمان و همچنین قوانین و مقررات حاکم بر ساختمانها می­باشند. اگر نرخ تهویه بالایی در فضاهای داخلی نیاز باشد استفاده از بازگرمایش ضروری است. بطور مثال در آزمایشگاه که بدلیل فعالیت هودها نرخ تهویه مورد نیاز بالاست از بازگرمایش استفاده می­شود. در فضاهایی که بار داخلی در طول روز بطور قابل توجهی تغییر می­کند مانند فضاهای روبه خارج در ساختمان بلند، که شرایط فصلی، بار گرمایی خورشید و همچنین تغییر تعداد افراد در طول روز بر روی بار حرارتی آن تاثیرگذار است، استفاده از پایانه های فن­ دار ایده ال است. یونیت­های تک کاناله در مناطقی مناسب است که میزان بار گرمایی تقریبا پایدار باشد.

 

دریچه تنظیم و تهویه هوا­

ملاحظات آلودگی

ساختمان­هایی مانند بیمارستانها و آزمایشگاه­ها که دارای طراحی­های خاص هستند، اتاق­های عمل ، اتاقهای پیوند مغز استخوان ، فضاهای مربوط به بیماران ایدزی و همچنین اتاقهای تمیز به محیطی با فشار مثبت نیاز دارند. علاوه بر معیارفشار ، در این فضاها برای جلوگیری از رشد میکروبها در محیط های بیمارستانی از کویل های بازگرمایش و همچنین فایبر گلاس های بدون پوشش استفاده نمی­شود. فضاهای بیمارستانی و اتاق­های تمیز معمولا به نرخ تهویه ثابت نیاز دارند، بنابراین در این نوع کاربری­ها استفاده از پایانه­ های حجم متغیر هوا دو کاناله یک انتخاب مناسب محسوب می شود. اتاق­های بیمارانی که دچار بیماری­های به شدت مسری مانند مرض سل هستند باید دارای فشار منفی باشند تا آلودگی به بیرون نشت نکند. آزمایشگاه­هایی که در آنها مواد بسیار سمی و خطرناک وجود دارد نیز باید فشار منفی باشند. برای این نوع از ساختمان­ها معمولا از پایانه ­های تک کاناله و یا دو کاناله استفاده می­شود.

دسترسی و نگهداری

در بعضی از ساختمان­ها  همچون اتاق­های تمیز به دلیل دشواری و همچنین هزینه­ های بالای مربوط به سرویس و تعمیر و نگهداری تجهیزات به پایانه­هایی با قابلیت اطمینان بالا نیاز است. بطور مثال پس از هرگونه تغییرات در سقف اتاق تمیز ، باید قبل از استفاده مجدد فضا ضد عفونی شود و این کار باعث ایجاد هزینه ­های مانند هزینه اتلاف زمان تولید و همچنین هزینه عفونت­ زدایی می­شود. در چنین شرایطی یا باید تجهیزات در فضای بیرون از فضای اتاق تمیز نصب شده و از قابلیت اطمینان بالا برخوردار باشند و یا به تعمیر و نگهداری پایینی نیاز داشته باشد.

فاکتور های هزینه

قبل از انتخاب نهایی سیستم باید هزینه ­هایی از قبیل هزینه نصب، راه اندازی و تعمیر و نگهداری مورد توجه قرار گیرد. گاهی اوقات یکی از این هزینه­ ها مهمتر از بقیه هزینه ­ها است. بطور مثال اگر مالک پروژه قبل از آغاز عملیات احداث تصمیم به فروش ساختمان بگیرد هزینه ساخت برای او در اولویت خواهد بود و هزینه ­های راه اندازی ، تعمیر و نگهداری اهمیت چندانی نخواهد داشت. اگر مستاجرها هزینه ­های مربوط به تسهیلات خود را پرداخت کنند، هزینه ­های راه اندازی برای سازنده اهمیتی نخواهد داشت. بطور مثال کویل­های حرارتی الکتریکی نسبت به کویل های آب گرم معمولا دارای هزینه­ های نصب پایین تر و هزینه ­های راه اندازی بالاتری هستند. به منظور ارزیابی طرح از نظر هزینه باید قبل از تصمیم نهایی در انتخاب سیستم نرخ انرژی در منطقه احداث ساختمان مورد بررسی قرار گیرد.

دانشنامه ,

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید