شاهرخی چگونه به «ایران‌مال» وارد شد – مرداد ۱۳۹۸

5 مرداد, 1398

شاهرخی چگونه به «ایران‌مال» وارد شد – مرداد ۱۳۹۸

پروژه‌های بزرگ، مدیران بزرگ می‌خواهد. اما قطعاً چشم‌انداز هر کس از بزرگی متفاوت از دیگری است. در اینجا اما صحبت صرفاً از پروژه‌ای بزرگ نیست، بلکه مراد کلام ما، بزرگ‌ترین پروژه‌ای است که در ایران و احتمالاً خاورمیانه در حال تکمیل است. «ایران‌مال» نام پروژه‌ای است که تقریباً به گوش همه مردم آشناست. پروژه‌ای به وسعت یک شهر که همه امکانات را در خود جای داده است؛ از امکانات تفریحی و سینما گرفته تا مرکز خرید و محل برگزاری نمایشگاه و بسیاری دیگر که توصیف آن‌ها به ده‌ها صفحه نیاز است.

به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، اینها را مقدمه‌ای قرار دادیم تا با یکی از برندهایی که در روند ساخت و تکمیل این پروژه بزرگ نقش برجسته و پررنگی داشته، گفتگویی داشته باشیم. محمدرضا سرافراز، معاون فروش موسسه فنی شاهرخی و سرپرست تیم شاهرخی در پروژه بزرگ «ایران‌مال» در ادامه ماجرای ورود برند شاهرخی در «ایران‌مال» را روایت می‌کند.

جرقه همکاری

در ابتدا باید این نکته را یادآور شد که محصولات موسسه فنی شاهرخی در ۷۰ تا ۸۰ درصد از پروژه‌های ایران استفاده می‌شود. در بحث بازرگانی و صادرات هم دستی بر آتش داریم و بسیاری از محصولات ما از دفتر دبی به سایر نقاط دنیا صادر می‌شود.

موسسه فنی شاهرخی با قدمت نزدیک به ۴۰ ساله خود، دارای یک تیم رصد پروژه‌های بزرگ است. تیم رصد ما در منطقه ۲۲، در اواخر سال ۹۳ متوجه این پروژه شدند، که این امر همزمان شد با ارتباط بخش بازرگانی پروژه «ایران‌مال» با موسسه فنی شاهرخی و باب ورود این موسسه به پروژه از اوایل سال ۹۴ اتفاق افتاد. پس از گذشت حدود ۶ ماه ارتباط مستمر با مشاوران و مدیریت پیمان پروژه اولین جلسه با مالک پروژه و کارفرمای محترم برگزار شد.

تضمین کار و کیفیت

از آنجایی که پروژه «ایران‌مال» یک پروژه فوق لاکچری و فراملی و بین‌المللی است، در نظر داشتند دست‌کم حدود ۷۰ درصد از تجهیزات و کالاهایی که در حیطه کاری ما بود را از نمونه خارجی تهیه کنند. از این رو، یکی از سخت‌ترین کارهای موسسه فنی شاهرخی برای ورود به این پروژه بزرگ، متقاعد کردن مدیریت پروژه از کیفیت کار و کم نداشتن از جنس مشابه خارجی بود. حمیدرضا شاهرخی، مدیریت موسسه فنی شاهرخی در جلسه‌ با مدیران پروژه «ایران‌مال» به صراحت گفتند: من محصولی را برایتان تولید، نصب و همزمان تست می‌کنم که از لحاظ کیفیت و استاندارد چیزی از نمونه خارجی کم نداشته باشد. چنانچه رضایت شما جلب شد، همکاری را ادامه می‌دهیم، اما در صورتی که کیفیت کار رضایت‌بخش نبود، بدون هیچ هزینه‌ای جنس خود را مرجوع می‌کنم. مالک و مدیریت پروژه، ترغیب شدند و استارت همکاری آزمایشی زده شد.

فایر دمپر با استاندارد UL

یکی از بحث‌های اصلی در جلسات نهایی، اطمینان از تولید باکیفیت فایر دمپر بود که قرار بود آن را از شرکت‌های خارجی تهیه کنند که دارای استاندارد UL باشد. استاندارد UL برای مباحث حریق و ضدحریق بسیار اهمیت دارد و فایر دمپر با استاندارد UL555 از شاخص‌ترین نمونه‌هاست. در واقع، وقتی محصولی دارای استاندارد UL باشد، تمام دنیا به کیفیت محصول اطمینان و اذعان دارند. با اینکه به دلایل متفاوتی از جمله تحریم‌ها، قابلیت دریافت استاندارد UL آمریکا را برای محصول خود (فایر دمپر) نداشتیم، مدیریت موسسه فنی شاهرخی با اطمینان اظهار کردند: کیفیت محصولات شرکت در حد استاندارد UL است و این را با آزمایش ثابت می‌کنیم و نسخه ایرانیزه فایر دمپر UL555 را به شما ارایه می‌دهیم.

تک ‌‌وندور شدن شاهرخی در تولید فایر دمپر UL

با پیگیری‌های مداوم، آزمایشگاهی را در دبی پیدا کردیم که همکار اداره UL بود و این نقطه مثبتی برای ما تلقی می‌شد. از این رو، فایر دمپر شاهرخی، با امضای خود کارفرما در قرنطینه کامل به دبی ارسال شد و یک تیم ۱۰نفره از کارشناسان و مهندسان و مشاوران از سوی پروژه معرفی شدند که به همراه همکاران ما به دبی اعزام شوند تا نتیجه تست و آزمایش را شاهد باشند. در این آزمایش، ۳ نمونه از فایر دمپرهای شاهرخی تست شد و این گشایشی بود برای تک‌ وندور شدن موسسه فنی شاهرخی در بحث تولید فایر دمپر UL.

 

 

کنار زدن رقبا با سرعت و توان بالای تولید

توان بالای تولید موسسه فنی شاهرخی یکی از مهم‌ترین عواملی بود که موجبات رضایت از همکاری با پروژه «ایران‌مال» را فراهم کرد و باعث تداوم و استمرار همکاری شد. در واقع، توان تولید ما حدود ۱۵ میلیون اینچ مربع در طول یک ماه است که این عدد را اگر بخواهیم به تعداد محصول تبدیل کنیم، به عددی حدود ۲۴۰ هزار قلم کالا اعم از دریچه، لوور هوارسان، دمپر و … در سال خواهیم رسید. علاوه بر توان تولید، سرعت تولید بالا و فراهم کردن کالای درخواستی در تاریخ مقرر از شاخصه‌های کلیدی این همکاری بود. به‌عنوان مثال، اگر قرار بود در هفته ۷۰۰ عدد دریچه به پروژه تحویل دهیم، توانایی رقبای ما در نهایت ۱۰۰ عدد بود. این اختلاف فاحش رمز پیروزی ما است. ضمن اینکه موسسه فنی شاهرخی تا ۹۰ درصد به‌صورت تک‌وندور کار کرد.

کاستومایز کردن محصولات (سفارشی سازی)

از تفاوت‌های این پروژه با سایر پروژه‌ها در کاستومایز کردن محصولات بود، یعنی طوری نبود که محصولات در خط تولید روتین کارخانه تولید شوند. در واقع، به دلیل کاستومایز کردن محصولات برای این پروژه، مجبور شدیم یک خط تولید جداگانه برای «ایران‌مال» درکارخانه راه‌اندازی کنیم. اکنون حدود ۱۲۷۰ روز است که با این پروژه در حال همکاری هستیم و تا این لحظه حدود ۸ هزار فایر دمپر UL تحویل پروژه داده‌ایم. مهم‌تر از همه اینکه این فایر دمپرها در ۸۰۰ سایز تنوع دارند. همچنین حدود ۳۵ کیلومتر دریچه خطی اسلوت به انضمام پلنیوم باکس مربوطه برای پروژه تولید و ارسال شد. با این اوصاف، اگر قرار بود این محصولات از یک شرکت خارجی تهیه شود، قاعدتاً تمام کانال‌کشی‌های مجموعه باید دستخوش یک جابه‌جایی بزرگ می‌شد. زیرا شرکت خارجی که دارای استاندارد UL است، در نهایت توانایی کاور کردن ۲۰ تا ۳۰ سایز را دارد و اصلاً محصولات را برای یک پروژه کاستومایز نمی‌کنند؛ بلکه انتظار دارند پروژه ابعاد کار خود را با ابعاد محصولات شرکت مطابقت دهد. کاستومایز کردن حدود ۵۰ مدل دریچه برای پروژه به تناسب فضاها و لوکیشن‌ها و طراحی ۸۰ کیلومتر کانال فلکسیبل از دیگر کارهای شاخصی است که در پروژه انجام داده‌ایم. علاوه بر این‌ها نیز بسیاری دیگر از تولیدات موسسه فنی شاهرخی اعم از دمپر UL، دمپر دستی، دمپر گرد و پشت دریچه‌ای، دریچه درب گالوانیزه، قاب و باکس دمپر، دریچه‌های کف‌پایی استیل، لوور هوارسان، انواع دریچه‌های چهار طرفه و خطی و غیره در این پروژه استفاده شده است.

جلوگیری از خروج ارز

موسسه فنی شاهرخی تاکنون حدود ۴۰ میلیارد تومان محصول ایرانی به پروژه «ایران‌مال» فروخته است. اگر قرار بود این محصولات از شرکت‌های خارجی تهیه شود، که این امر پرداخت هزینه سنگینی را برای کارفرما رقم می‌زد و ارز زیادی از کشور خارج می‌گردید. در حالت عادی، نمونه محصول خارجی در مقایسه با محصول ایرانی، ۳ الی ۴ برابر گران‌تر است، حال با توجه به شرایط دلار امروز این ۴ برابر بودن را باید ضربدر ۴ کرد که عدم پرداخت این اختلاف قیمتی بالا، هم برای پروژه مقرون به‌‌صرفه شد و هم برای ما.

عضو کوچکی از پروژه بزرگ ایران‌مال

این همکاری بسیار رضایت‌بخش بود، تا حدی که موسسه فنی شاهرخی خودش را همکار پروژه می‌داند. از این رو، برای این که همواره در دسترس باشیم و بتوانیم خدمات ارایه دهیم، در پروژه تجهیز کارگاه زدیم و ۴ تا ۵ نفر متخصص مکانیک با سرپرستی بنده به‌طور دائم در پروژه حاضر هستیم.

سفارش یک‌جا؛ کاهش زمان تحویل

اکنون که حدود ۳۳ ماه کاری از همکاری با پروژه می‌گذرد، حدود ۲۱۶ هزار قلم کالا تحویل پروژه داده‌ایم. نکته مهم اینکه اگر سفارشات به‌صورت یکجا از سوی پروژه داده می‌شد، این توانایی را داشتیم تا این میزان تولید را در ظرف مدت ۴ الی ۵ ماه تحویل دهیم. در واقع، با سفارش یک‌جای محصولات، زمان تحویل دست‌کم به یک ششم کاهش می‌یابد.

همکاری به تولیدات خودمان محدود نبود

لازم به ذکر است که در بخش بازرگانی نیز کمک شایانی به مجموعه «ایران‌مال» کردیم. در واقع، از آنجایی که تیم بازرگانی موسسه فنی شاهرخی بسیار قوی عمل می‌کند و با اعتماد و اطمینانی که کارفرمای محترم به موسسه فنی شاهرخی داشت توانستیم بیش از ۷۰ تا ۸۰ محصول مختلف (هرچند در زمینه کاری ما نبودند) را برای پروژه تامین کنیم. اطمینان و رضایت پروژه از همکاری با ما، باعث شد تا تامین بسیاری ازکالاهایشان را نیز به تیم بازرگانی ما بسپارند که بخشی از آنها شامل:
فن‌های فشار مثبت – فن‌های تخلیه دود – فن اگزاست – عایق‌های پشم سنگ ضدحریق – عایق‌های ضدریشه – عایق‌های الاستومری – VAV باکس – جت نازل – دمپرهای دود و حریق – ساب استیشن – ریلیف دمپر – کانال فلکسیبل – فیلترهای ژئوتکستایل – دریچه‌های ACO – درب دسترسی منهول جکدار و … هستند.

اخبار

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید