تاریخچه مؤسسه فنی شاهرخی

صنعت در ایران

ایران گرچه کشوری با تمدنی ریشه دار و کهن می باشد. اما صنعت و تولید صنعتی در آن عمر چندانی ندارد و اکثر صنایع در ایران بسیار جوان و نو پا هستند و با وجود اینکه از سالیان بسیار کهن ایرانیان با امر تولید و فر آوری مواد آشنایی داشته اند اما تولید مطابق تکنولوژی روز و فن آوری های پیشرفته بسیار جدید است و شاید به زحمت عمر آن به نیم قرن برسد و البته صنعت تولید و ساخت دریچه های تنظیم هوا نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نیست بلکه شاید از جهاتی بسیار بسیار نو ظهور تر نیز باشد. از آن رو که از زمان ورود این صنعت به ایران تولید تقلیدی و ابتدایی آن در کارگاههای اولیه فلز کاری به شیوه ای بسیار ابتدایی آغاز گردید و تا مدتهای مدیدی بدون کوچکترین تغییر و نوآوری ادامه یافت. عدم تنوع تولید و تغییر در شیوه تولید در طول قریب به 20 سال ساخت این قبیل محصولات شاهد این مدعاست .

انقلاب صنعتی

اما با طوفان تغییرات تکنولوژیکی و علمی در دنیا ، این صنعت با سکون و رکود 20 ساله اش صدها سال از دنیا عقب مانده بود . آنچنان که این اختلاف و تضاد در مقایسه تولیدات دهه 50 ایران و جهان کاملا مشهود است . آنچه مسلم است این است که این روند برای مدت زیادی نمی توانست ادامه پیدا کند . اما همیشه در این موارد خط شکنانی باید پیدا شوند که مرزها را جابجا کنند و با تلاش و بلند نظری فاصله ها را از میان بردارند .

دریچه ساز انقلابی

آقای حمید رضا شاهرخی متولد سال 1339 شهرستان تهران است . وی اگر چه زاده خانواده ای متوسط است اما در زمره مدیران توانمند و آینده نگری است که توانسته است ظرف مدت کوتاهی تحولات شگرفی در صنعت تهویه مطبوع کشور بوجود آورد. نوشتار حاضر را می توان نگاهی گذرا به تاریخ تولید علمی دریچه های هوا در ایران و فراز و نشیب های آن تا امروز دانست .

 1. تاریخچه

  از زمانی که وی متولد شد ، تا آن هنگام که اولین کارگاه دریچه سازی را با حمایت اعضاء خانواده در زیر زمین منزل پدری تاسیس نمود این صنعت بدون کوچکترین تغییر و تحولی سالها بود که به صورت سنتی به حیات خود ادامه می داد. دریچه های توزیع هوا که شاید از شناخته شده ترین اجزاء تاسیسات برودتی منازل می باشند ، اولین بار در ایران در حدود 60 سال پیش به صورت کپی برداری از نمونه های خارجی بدون در نظر گیری بحث فنی و علمی ساخته می شدند. با تاسیس این کارگاه کوچک ، آقای شاهرخی نیز قدم بر راهی نهاد که بعد ها خود پیشتاز آن شد. او با تلاش شبانه روزی خود شروع به ساخت اقلامی کرد که اگر چه در نگاه اول بسیار ساده به نظر می رسیدند اما با گذشت زمان دریافت که نه تنها نمی توان به سادگی از کنار مسائل فنی مربوط به کارکرد و بازده آنها گذشت بلکه نیاز است تا با نگاهی دوباره و عمیق تر حواشی تولید را مرور و فاصله بسیار زیاد بوجود آمده بین مهندسین و طراحان تاسیسات با تولید کنندگان را از میان برداشت . با این رویکرد وی رابطه گسترده ای را با خبرگان تاسیسات کشور و مشاورین و طراحان برجسته آغاز نمود و شروع به باز آموزی علمی نمود که سالها بود به صورت عملی با آن در ارتباط بود. در این بین، از آنجا که وی شیفته دانستن و عمل به دانسته هاست ، با دیدی آینده نگرانه ،‌اقدام به برقراری رابطه با مراکز علمی کشور و هم زمان 3 نفر از فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک نمود و همکاری رسمی شرکت وی با این 3 تن کارشناس اقدامی بود که در جهت علمی سازی تولید و تحقیق و توسعه پیرامون محصولات تولیدی خود صورت داد. در این هنگام او با تلاش و کوشش فراوان از پر آوازه ترین تولید کنندگان این صنف به شمار می آمد. آنچنان که در طی همین چند سال کوتاه از فعالیت ، نام شرکت او جایگزین با سابقه ترین شرکت های تولید ی این صنف در فهرست مقادیر پیمانکاران ساختمانی و تاسیساتی در صنعت دریچه های توزیع هوا شده بود .

 2. اولین حاصل تلاش

  با پشتیبانی بی دریغ او و تلاشهای بی شائبه کارشناسان این موسسه ‌، اولین فعالیت ها در زمینه تالیف اولیه کاتالوگ جامع بومی دریچه های تنظیم هوا آغاز گردید تا یکی از اساسی ترین نیاز های مهندسین کشور برای انتخاب و طراحی این محصولات مرتفع گردد. سرانجام نتیجه این تلاشها چاپ اولین کاتالوگ جامع دریچه های توزیع هوا و دمپر های کانالی در سال 1380بود که به اقرار کارشناسان فن در آن زمان ،‌سالها از فاصله ایجاد شده میان علم تهویه مطبوع ایران و جهان کاست و افق تازه ای از این صنعت را پیش چشم کارشناسان پدیدار ساخت .

  اهمیت این اقدام از آنجا آشکار می شود که نه تنها تا آن زمان مرجعی قابل استناد و مطمئن برای انتخاب و طراحی این اقلام وجود نداشت بلکه بسیاری از محصولات تا آن زمان یا ناشناخته بودند و یا با مورد مصرف صحیح آنها آشنایی کامل وجود نداشت . لذا این رویداد را می توان نقطه عطفی در تاریخ این صنعت و جهشی محسوس در این خصوص دانست.

 3. قدم دوم

  به عنوان یکی از جدید ترین اقلام مصرفی در ساختمانها از مدتها پیش ساخت دمپر های ضد آتش در ایران آغاز شده بود که با وجود حساسیت بالا و ایمنی بسیار زیاد مورد نیاز برای این اقلام هیچ گونه استاندارد و یا تضمینی برای عملکرد آنها در داخل کشور وجود نداشت. در این خصوص نیز آقای شاهرخی با درایت ، اقدام به تست فیوز های کارکرد این اقلام که مهمترین قسمت ایمنی در دمپر های ضد آتش می باشند نمود. در این هنگام او به این نکته پی برد که آلیاژهایی که تولید کنندگان به صورت سنتی برای ساخت فیوز ها مصرف می کنند نه تنها جوابگوی کارایی مورد نظر از این فیوز های حرارتی نیست بلکه بسیار خطر آفرین و غیر قابل اعتماد نیز می باشد. او با تماس با مراکز مختلف متالوژی در سطح کشور و بارها سعی و خطا توانست آلیاژ مناسب برای این فیوزها را به گونه ای بیابد که مطابق با استاندارد های بین المللی در دمای مورد توقع 70 درجه سانتی گراد عمل کنند و پس از مدتها کوشش توانست گواهی تست این فیوز ها را از اداره استاندارد ایران دریافت کند. این ادعا که اقدام مذبور یکی از اثر گذار ترین پیشرفتها در زمان خود بود ، ادعای گزافی نیست چرا که اکنون نیز پس از گذشت قریب به 15 سال از آن روز همچنان این شرکت در این امر بی رقیب است.

 4. ادامه انقلاب

  اما آنچه مشخص است یک ذهن پیشرو هیچگاه متوقف نمی شود . در این زمان نیز وی به فکر بومی سازی استاندارد ها شاخصه های کیفیت و استاندارد بین المللی موجود برای دریچه های تنظیم هوا و دمپر های کانالی در داخل کشور افتاد . به سبب عدم وجود حساسیت های ایمنی برای دریچه های تنظیم هوا تا آن روز ، موسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران هیچ عجله ای برای تدوین استانداردهای ملی مورد نیاز این اقلام نداشت و پس از درخواست آقای شاهرخی برای دریافت آرم استاندارد ، پاسخ این موسسه جز عدم وجود نیروی انسانی کافی برای تمرکز روی این موضوع چیز دیگری نبود . در اینجا نیز آقای شاهرخی و تمامی کارشناسان وقت این موسسه طی تلاشی 4 ساله به یاری کارشناسان اداره استاندارد شتافتند تا بتوانند ضمن استخراج متون بین المللی استاندارد های موضوع این اقلام ، موفق به همگون سازی و ثبت استاندارد های مربوط به دریچه های تنظیم هوا و دمپر های کانالی در کشور شوند . ناگفته نماند که پس از شروع این جریان و با گذشت حدود 2 سال از شروع کار کمیته مرکزی با عضویت اعضاء موسسه ملی استاندارد و کارشناسان موسسه فنی شاهرخی ، و با درخواست موسسه ملی استاندارد ایران، نمایندگان سایر تولید کنندگان صنف تهویه مطبوع نیز به این جمع پیوستند.

 5. ثمره تلاش

  درختی که امروز به ثمر نشسته است و استانداردهای ملی ایران ضمن ثبت ، به صورت تشویقی اعطا و استفاده می شوند حاصل تلاش پی گیر و مصرانه ایشان بودادامه تلاش در حین تدوین این استانداردها با کمک مراکز مهم دانشگاهی شرکت وی اولین اتاق تست دریچه های هوا و دمپر های کانالی را در محل کارخانه خود واقع در شهرک صنعتی جاجرود افتتاح نمود و شروع به تست و آزمایش بسیاری از اقلام تولیدی خود نمود. و گواهی نامه تایید از بسیاری از شرکت های مهم داخلی و خارجی نظیر شرکت اتم استروی اکسپورت (شرکت پیمانکار نیروگاه اتمی بوشهر) را در یافت نمود تا همیشه در عرصه های گوناگون این شرکت پیشتاز بودن خود را حفظ نماید.

 6. تاسیس بزرگترین کارخانه

  اما از آنجا که فضای تولیدی کارخانه جاجرود جوابگوی رشد و توسعه روز افزون این موسسه نبود،‌ جستجو ها برای یافتن فضای تولیدی بزرگتر جهت ساخت و تست آغاز گردید و با یافتن فضای مناسبی در حدود 3500 متر مربع وی بزرگترین کارخانه تولیدی دریچه های تنظیم هوا را در ایران در شهرک صنعتی عباس آباد بوجود آورد.

  حال افق های جدیدی در خصوص ساخت و تست و صادرات پیش روی وی قرارگرفته بود که هرکدام راههایی نو و دست نخورده ای بودند که سالها تلاش و کوشش را می طلبید. برای اولین بار در ایران وی توانست صادرات منظم و پیوسته تولیدات خود را به کشورهای مختلف منطقه آغاز نمایید و مشتریان ثابتی را در دور و نزدیک برای خود کسب کند. از آنجا که اصلی ترین و پر رونق ترین بازار منطقه ، بازار رو به رشد امارات متحده عربی بود ، با نظر به آینده و جمیع شرایط صادرات ، شرکت وی دومین شعبه خود را در کشور امارات با هدف بازاریابی و تسهیل صادرات با نام تجاری شاهرخی را راه اندازی نمود. اکنون که این شعبه جدید التاسیس یک سال از عمر خود را پشت سر گذاشته است توانسته در میان بازار منطقه جای خود را به خوبی باز کرده و موسسه فنی شاهرخی را به شایستگی در میان تولید کنندگان سایر کشور ها مطرح نماید.

   

  فروش انواع ماله پروانه ای و ماله موتوری

 7. شرکت در نمایشگاهها

  شرکت منظم این موسسه در نمایشگاههای داخلی و خارجی و همین طور رویداد های مهم تجاری منطقه از قبیل نمایشگاه صنعت امارات متحده عربی BIG 5 SHOW نام این شرکت را در زمره تولید کنندگان معتبر تجهیزات تهویه مطبوع در منطقه قرارداده است.

  این موسسه هر ساله با شرکت در نمایشگاههای ساختمان –گرمایش و سرمایش – نفت گاز پتروشیمی و سایر نمایشگاههای خارج از تهران بویژه در منطقه عسلویه حضور دا ئمی خود را در عرصه معتبر ترین تولید کنندگان به ثبوت رسانده است.

  و اکنون نیز این موسسه مفتخر است تا به عنوان اولین و تنها دارنده “گواهینامه کاربرد نشان استاندارد اجباری ” ، کیفیتی برتر و خدماتی متمایز را به مشتریان خود ارائه نماید.

  بهترین سازنده پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی

ماموریت و افقهای آینده

حال پس از فتح بازار داخلی و بازار های منطقه ، اکنون افق پیش روی او ، بازار های بین المللی و رقابت با تولید کنندگان انبوهی نظیر تولیدکنندگان اروپا و چین می باشد تا قدم به قدم به آرزوی دیرینه خود که صادرات به بزرگترین و معتبر ترین صادرکنندگان روز دنیا نظیر صادر کنندگان آمریکایی است برسد. او به روزی امید وار است که تولید را آنچنان علمی و با کیفیت ارتقاء دهد که بتواند برترین تولید کننده این اقلام در جهان باشد. آرزویی که با توجه به سیر رشد او چندان دور نیز به نظر نمی رسد.

 

شعار همیشگی مدیریت و هیئت مدیره و کارکنان موسسه فنی شاهرخی

 

تلاش ، استقامت و پایداری تا فتح قله آرزو ها

نقاط عطف

تاریخچه و سوابق

1370

اولین تولید دریچه جت نازل در ایران

1370

اولین تولید کننده فیوز فایر دمپر مطابق با استانداردهای بین المللی و مورد تایید اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

1371

اولین کارخانه همگام با اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران جهت تدوین استاندارد ملی ایران در زمینه دریچه های هوا

1378

اولین تدوین کننده کاتالوگ مرجع و جامع 170 صفحه ای

1381

اولین و تنها سازنده دمپرهای تخصصی نیروگاهی در ایران مورد تایید شرکتاتم استروی اکسپورت روسیه

1384

طراح و مجری اولین و بزرگترین اتاق تست دریچه و دمپر در ایران

1385

اولین و تنها دارنده اتاق تست نشتی دمپر هوا و دمپر ضد حریق در ایران

1386

اولین شرکت صادر کننده مستمر دریچه های گرد و چهار گوش به امارات و کشورهای حوزه خلیج فارس

1387

اولین تولید کننده و صادر کننده دریچه های سقفی یکپارچه در ایران

1387

اولین و تنها دارنده اتاق شبیه سازی الگوی توزیع در دریچه های تنظیم هوا در ایران

1388

اولین تولید کننده VAV BOX در ایران

1389

اولین تولید کننده دریچه H5 در ایران با هوادهی به پنج جهت

1392

اولین تولید کننده دریچه بازدید کناف مخصوص سقف و دیوارهای کاذب در ایران

1393

اولین تولید کننده دمپرهای ضد انفجار در ایران

1394

برای نخستین بار در صنعت ایران، دریافت تاییدیه آزمایشگاه مرجع بین المللی تست Fire Endurance بر طبق استاندارد بین المللی UL 555

5200پروژه های اجرا شده
299تنوع محصول
12استاندردهای رعایت شده
128جوایز کسب شده
مشتریان

نظرات مشتریان ما

Call Now Button