تاریخچه مؤسسه فنی شاهرخی

صنعت در ایران

ایران گرچه كشوري با تمدني ريشه دار و كهن مي باشد. اما صنعت و توليد صنعتي در آن عمر چنداني ندارد و اكثر صنايع در ايران بسيار جوان و نو پا هستند و با وجود اينكه از ساليان بسيار كهن ايرانيان با امر توليد و فر آوري مواد آشنايي داشته اند اما توليد مطابق تكنولوژي روز و فن آوري هاي پيشرفته بسيار جديد است و شايد به زحمت عمر آن به نيم قرن برسد و البته صنعت توليد و ساخت دريچه هاي تنظيم هوا نيز نه تنها از اين قاعده مستثني نيست بلكه شايد از جهاتي بسيار بسيار نو ظهور تر نيز باشد. از آن رو كه از زمان ورود اين صنعت به ايران توليد تقليدي و ابتدايي آن در كارگاههاي اوليه فلز كاري به شيوه اي بسيار ابتدايي آغاز گرديد و تا مدتهاي مديدي بدون كوچكترين تغيير و نوآوري ادامه يافت. عدم تنوع توليد و تغيير در شیوه توليد در طول قريب به 20 سال ساخت اين قبيل محصولات شاهد اين مدعاست .

انقلاب صنعتی

اما با طوفان تغييرات تكنولوژيكي و علمي در دنيا ، اين صنعت با سكون و ركود 20 ساله اش صدها سال از دنيا عقب مانده بود . آنچنان كه اين اختلاف و تضاد در مقايسه توليدات دهه 50 ايران و جهان كاملا مشهود است . آنچه مسلم است اين است كه اين روند براي مدت زيادي نمي توانست ادامه پيدا كند . اما هميشه در اين موارد خط شكناني بايد پيدا شوند كه مرزها را جابجا كنند و با تلاش و بلند نظري فاصله ها را از ميان بردارند .

دریچه ساز انقلابی

آقاي حميد رضا شاهرخي متولد سال 1339 شهرستان تهران است . وي اگر چه زاده خانواده اي متوسط است اما در زمره مديران توانمند و آينده نگري است كه توانسته است ظرف مدت كوتاهي تحولات شگرفي در صنعت تهويه مطبوع كشور بوجود آورد. نوشتار حاضر را مي توان نگاهي گذرا به تاريخ توليد علمی دريچه هاي هوا در ايران و فراز و نشيب هاي آن تا امروز دانست .

 1. تاریخچه

  از زماني كه وي متولد شد ، تا آن هنگام كه اولين كارگاه دريچه سازي را با حمايت اعضاء خانواده در زير زمين منزل پدري تاسيس نمود اين صنعت بدون كوچكترين تغيير و تحولي سالها بود كه به صورت سنتي به حيات خود ادامه مي داد. دريچه هاي توزيع هوا كه شايد از شناخته شده ترين اجزاء تاسيسات برودتي منازل می باشند ، اولين بار در ايران در حدود 60 سال پيش به صورت كپي برداري از نمونه هاي خارجي بدون در نظر گیری بحث فنی و علمی ساخته مي شدند. با تاسيس اين كارگاه كوچك ، آقاي شاهرخي نيز قدم بر راهي نهاد كه بعد ها خود پيشتاز آن شد. او با تلاش شبانه روزي خود شروع به ساخت اقلامي كرد كه اگر چه در نگاه اول بسيار ساده به نظر مي رسيدند اما با گذشت زمان دريافت كه نه تنها نمي توان به سادگي از كنار مسائل فني مربوط به كاركرد و بازده آنها گذشت بلكه نياز است تا با نگاهي دوباره و عميق تر حواشي توليد را مرور و فاصله بسيار زياد بوجود آمده بين مهندسين و طراحان تاسيسات با توليد كنندگان را از ميان برداشت . با اين رويكرد وي رابطه گسترده اي را با خبرگان تاسيسات كشور و مشاورين و طراحان برجسته آغاز نمود و شروع به باز آموزي علمي نمود كه سالها بود به صورت عملي با آن در ارتباط بود. در اين بين، از آنجا كه وي شيفته دانستن و عمل به دانسته هاست ، با ديدي آينده نگرانه ،‌اقدام به برقراري رابطه با مراكز علمي كشور و هم زمان 3 نفر از فارغ التحصيلان رشته مهندسي مكانيك نمود و همكاري رسمي شركت وي با اين 3 تن كارشناس اقدامي بود كه در جهت علمي سازي توليد و تحقيق و توسعه پيرامون محصولات توليدي خود صورت داد. در اين هنگام او با تلاش و كوشش فراوان از پر آوازه ترين توليد كنندگان اين صنف به شمار مي آمد. آنچنان كه در طي همين چند سال كوتاه از فعاليت ، نام شركت او جايگزين با سابقه ترين شركت هاي توليد ي اين صنف در فهرست مقادير پيمانكاران ساختماني و تاسیساتی در صنعت دريچه هاي توزيع هوا شده بود .

 2. اولین حاصل تلاش

  با پشتيباني بي دريغ او و تلاشهاي بي شائبه كارشناسان اين موسسه ‌، اولين فعاليت ها در زمينه تاليف اوليه كاتالوگ جامع بومي دريچه هاي تنظيم هوا آغاز گرديد تا يكي از اساسي ترين نياز هاي مهندسين كشور براي انتخاب و طراحي اين محصولات مرتفع گردد. سرانجام نتيجه اين تلاشها چاپ اولين كاتالوگ جامع دريچه هاي توزيع هوا و دمپر هاي كانالي در سال 1380بود كه به اقرار كارشناسان فن در آن زمان ،‌سالها از فاصله ايجاد شده ميان علم تهويه مطبوع ايران و جهان كاست و افق تازه اي از اين صنعت را پيش چشم كارشناسان پديدار ساخت .

  اهميت اين اقدام از آنجا آشكار مي شود كه نه تنها تا آن زمان مرجعي قابل استناد و مطمئن براي انتخاب و طراحي اين اقلام وجود نداشت بلكه بسياري از محصولات تا آن زمان يا ناشناخته بودند و يا با مورد مصرف صحيح آنها آشنايي كامل وجود نداشت . لذا اين رويداد را مي توان نقطه عطفي در تاريخ اين صنعت و جهشي محسوس در اين خصوص دانست.

 3. قدم دوم

  به عنوان يكي از جديد ترين اقلام مصرفي در ساختمانها از مدتها پيش ساخت دمپر هاي ضد آتش در ايران آغاز شده بود كه با وجود حساسيت بالا و ايمني بسيار زياد مورد نياز براي اين اقلام هيچ گونه استاندارد و يا تضميني براي عملكرد آنها در داخل كشور وجود نداشت. در اين خصوص نيز آقاي شاهرخي با درايت ، اقدام به تست فيوز هاي كاركرد اين اقلام كه مهمترين قسمت ايمني در دمپر هاي ضد آتش مي باشند نمود. در اين هنگام او به اين نكته پي برد كه آلياژهايي كه توليد كنندگان به صورت سنتي براي ساخت فيوز ها مصرف مي كنند نه تنها جوابگوي كارايي مورد نظر از اين فيوز هاي حرارتي نيست بلكه بسيار خطر آفرين و غير قابل اعتماد نيز مي باشد. او با تماس با مراكز مختلف متالوژي در سطح كشور و بارها سعي و خطا توانست آلياژ مناسب براي اين فيوزها را به گونه اي بيابد كه مطابق با استاندارد هاي بين المللي در دماي مورد توقع 70 درجه سانتي گراد عمل كنند و پس از مدتها كوشش توانست گواهي تست اين فيوز ها را از اداره استاندارد ايران دريافت كند. اين ادعا كه اقدام مذبور يكي از اثر گذار ترين پيشرفتها در زمان خود بود ، ادعاي گزافي نيست چرا كه اكنون نيز پس از گذشت قريب به 15 سال از آن روز همچنان این شركت در اين امر بي رقيب است.

 4. ادامه انقلاب

  اما آنچه مشخص است يك ذهن پيشرو هيچگاه متوقف نمي شود . در اين زمان نيز وي به فكر بومي سازي استاندارد ها شاخصه هاي كيفيت و استاندارد بين المللي موجود براي دريچه هاي تنظيم هوا و دمپر هاي كانالي در داخل كشور افتاد . به سبب عدم وجود حساسيت هاي ايمني براي دريچه هاي تنظيم هوا تا آن روز ، موسسه ملي استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران هيچ عجله ای براي تدوين استانداردهاي ملي مورد نياز اين اقلام نداشت و پس از درخواست آقاي شاهرخي براي دريافت آرم استاندارد ، پاسخ اين موسسه جز عدم وجود نيروي انساني كافي براي تمركز روي اين موضوع چيز ديگري نبود . در اينجا نيز آقاي شاهرخي و تمامي كارشناسان وقت اين موسسه طي تلاشي 4 ساله به ياري كارشناسان اداره استاندارد شتافتند تا بتوانند ضمن استخراج متون بين المللي استاندارد هاي موضوع اين اقلام ، موفق به همگون سازي و ثبت استاندارد هاي مربوط به دريچه هاي تنظيم هوا و دمپر هاي كانالي در كشور شوند . ناگفته نماند كه پس از شروع اين جريان و با گذشت حدود 2 سال از شروع كار كميته مركزي با عضويت اعضاء موسسه ملي استاندارد و كارشناسان موسسه فني شاهرخي ، و با درخواست موسسه ملي استاندارد ايران، نمايندگان ساير توليد كنندگان صنف تهويه مطبوع نيز به اين جمع پيوستند.

 5. ثمره تلاش

  درختي كه امروز به ثمر نشسته است و استانداردهاي ملي ايران ضمن ثبت ، به صورت تشويقي اعطا و استفاده مي شوند حاصل تلاش پي گير و مصرانه ايشان بودادامه تلاش در حين تدوين اين استانداردها با كمك مراكز مهم دانشگاهي شركت وي اولين اتاق تست دريچه هاي هوا و دمپر هاي كانالي را در محل كارخانه خود واقع در شهرك صنعتي جاجرود افتتاح نمود و شروع به تست و آزمايش بسياري از اقلام توليدي خود نمود. و گواهي نامه تاييد از بسياري از شركت هاي مهم داخلي و خارجي نظير شركت اتم استروي اكسپورت (شركت پيمانكار نيروگاه اتمي بوشهر) را در يافت نمود تا هميشه در عرصه هاي گوناگون اين شركت پيشتاز بودن خود را حفظ نمايد.

 6. تاسیس بزرگترین کارخانه

  اما از آنجا كه فضاي توليدي كارخانه جاجرود جوابگوي رشد و توسعه روز افزون اين موسسه نبود،‌ جستجو ها براي يافتن فضاي توليدي بزرگتر جهت ساخت و تست آغاز گرديد و با يافتن فضاي مناسبي در حدود 3500 متر مربع وی بزرگترين كارخانه توليدی دريچه های تنظيم هوا را در ايران در شهرک صنعتی عباس آباد بوجود آورد.

  حال افق هاي جديدي در خصوص ساخت و تست و صادرات پيش روي وي قرارگرفته بود كه هركدام راههايي نو و دست نخورده اي بودند كه سالها تلاش و كوشش را مي طلبيد. براي اولين بار در ايران وي توانست صادرات منظم و پيوسته توليدات خود را به كشورهاي مختلف منطقه آغاز نماييد و مشتريان ثابتي را در دور و نزديك براي خود كسب كند. از آنجا كه اصلي ترين و پر رونق ترين بازار منطقه ، بازار رو به رشد امارات متحده عربي بود ، با نظر به آينده و جميع شرايط صادرات ، شركت وي دومين شعبه خود را در كشور امارات با هدف بازاريابي و تسهيل صادرات با نام تجاري شاهرخي را راه اندازي نمود. اكنون كه اين شعبه جديد التاسيس يك سال از عمر خود را پشت سر گذاشته است توانسته در ميان بازار منطقه جاي خود را به خوبي باز كرده و موسسه فني شاهرخي را به شايستگي در ميان توليد كنندگان ساير كشور ها مطرح نمايد.

   

  فروش انواع ماله پروانه ای و ماله موتوری

 7. شرکت در نمایشگاهها

  شركت منظم اين موسسه در نمايشگاههاي داخلي و خارجي و همين طور رويداد هاي مهم تجاري منطقه از قبيل نمايشگاه صنعت امارات متحده عربي BIG 5 SHOW نام اين شركت را در زمره توليد كنندگان معتبر تجهيزات تهويه مطبوع در منطقه قرارداده است.

  این موسسه هر ساله با شرکت در نمایشگاههای ساختمان –گرمایش و سرمایش – نفت گاز پتروشیمی و سایر نمایشگاههای خارج از تهران بویژه در منطقه عسلویه حضور دا ئمی خود را در عرصه معتبر ترین تولید کنندگان به ثبوت رسانده است.

  و اکنون نیز این موسسه مفتخر است تا به عنوان اولین و تنها دارنده “گواهینامه کاربرد نشان استاندارد اجباری ” ، کیفیتی برتر و خدماتی متمایز را به مشتریان خود ارائه نماید.

  بهترین سازنده پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی

ماموریت و افقهای آینده

حال پس از فتح بازار داخلي و بازار هاي منطقه ، اكنون افق پيش روي او ، بازار هاي بين المللي و رقابت با توليد كنندگان انبوهي نظير توليدكنندگان اروپا و چين مي باشد تا قدم به قدم به آرزوي ديرينه خود كه صادرات به بزرگترين و معتبر ترين صادركنندگان روز دنيا نظير صادر كنندگان آمريكايي است برسد. او به روزي اميد وار است كه توليد را آنچنان علمي و با كيفيت ارتقاء دهد كه بتواند برترين توليد كننده اين اقلام در جهان باشد. آرزویي كه با توجه به سير رشد او چندان دور نيز به نظر نمي رسد.

 

شعار همیشگی مدیریت و هیئت مدیره و کارکنان موسسه فنی شاهرخی

 

تلاش ، استقامت و پایداری تا فتح قله آرزو ها

نقاط عطف

تاریخچه و سوابق

1370

اولین تولید دریچه جت نازل در ایران

1370

اولین تولید کننده فیوز فایر دمپر مطابق با استانداردهای بین المللی و مورد تایید اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

1371

اولین کارخانه همگام با اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران جهت تدوین استاندارد ملی ایران در زمینه دریچه های هوا

1378

اولین تدوین کننده کاتالوگ مرجع و جامع 170 صفحه ای

1381

اولین و تنها سازنده دمپرهای تخصصی نیروگاهی در ایران مورد تایید شرکتاتم استروی اکسپورت روسیه

1384

طراح و مجری اولین و بزرگترین اتاق تست دریچه و دمپر در ایران

1385

اولین و تنها دارنده اتاق تست نشتی دمپر هوا و دمپر ضد حریق در ایران

1386

اولین شرکت صادر کننده مستمر دریچه های گرد و چهار گوش به امارات و کشورهای حوزه خلیج فارس

1387

اولین تولید کننده و صادر کننده دریچه های سقفی یکپارچه در ایران

1387

اولین و تنها دارنده اتاق شبیه سازی الگوی توزیع در دریچه های تنظیم هوا در ایران

1388

اولین تولید کننده VAV BOX در ایران

1389

اولین تولید کننده دریچه H5 در ایران با هوادهی به پنج جهت

1392

اولین تولید کننده دریچه بازدید کناف مخصوص سقف و دیوارهای کاذب در ایران

1393

اولین تولید کننده دمپرهای ضد انفجار در ایران

1394

برای نخستین بار در صنعت ایران، دریافت تاییدیه آزمایشگاه مرجع بین المللی تست Fire Endurance بر طبق استاندارد بین المللی UL 555

1395

شروع کار پروژه عظیم ایرانمال و تولید ۸۰۰۰ دمپر ضدحریق و تعداد ۴۲۰۰ دریچه و دمپر هوا

1396

شروع صادرات مستمر حداقل یک کانتینر در ماه به کشور امارات

1397

خرید دو کارخانه دیگر در کنار کارخانه اول و افزایش ظرفیت تولید و ساخت

1398

افزایش نیروی انسانی و تجهیز کارخانه و تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده تجهیزات تهویه مطبوع در ایران

1399

شیوع کرونا و همه گیری آن

1400

اقدام به تاسیس بزرگترین آزمایشگاه تجمیع تهویه هوا در ایران

5200پروژه های اجرا شده
299تنوع محصول
12استاندردهای رعایت شده
128جوایز کسب شده
مشتریان

نظرات مشتریان ما

تماس بگیرید